Bestyrelsesmøde 23/10-17

 

Referat af bestyrelsesmøde i Børkop Motor Sport 

23-10-2017 hos Klaus. 

Deltagere: 
Formand Heidi Jensen, Næstformand Dan Uno, Bestyrelsesmedlem Klaus Poulsen, Kørerrep. Mikkel Bendix, Supl. Gert Lauritsen, Supl. Mads Sørensen, sekretær Finn Vilstrup. 

Fraværende:
Kasserer Winnie Christensen

1. Godkendelse af referat

 Godkendt og underskrevet. 

2. Nyt fra formanden, DMU mv. 

Nyt fra formanden, DMU mv. 

Der bliver en del ændringer i klassesammensætningen til div løb næste år. Der kommer også et samlet c cup. JM/FM bliver det samme. Der har været opslået løb til næste år, BMS har søgt om B dm, OB-dm, JM /FM, pokal løb, og et tidlig quad løb. Vi har også søgt micro løb, evt som et weekendarrangement, dog med det forbehold at vi kan få lov af naboerne. 

Anita stopper i kiosken. Der søges ny via Facebook. Det skal prioriteres at de er åbent om onsdagen. Der drøftes forskellige muligheder, stor enighed om det er meget vigtig for klubben at kiosken fungerer. 

Der har været igen indbrud i kiosken, det debatteres hvad der kan gøres for at forebygge, videoovervågning, vildtkamera. Heidi køber et vildtkamera. 

Der er søgt om hjertestarter fra tryg fonden, vi fik afslag og vi vil ikke gøre mere ved sagen. 

Pokalerne er modtaget. Der skal indsamles sponsorgaver, Vi skal alle gøre en indsats. 

Indkaldelsen til GF er lagt på FB, og en reminder på klubfesten. 

Der drøftes hvordan vi kan tiltrække flere nye TL. Der er gratis mad til TL på dagen. 

Heidi efterlyser flere TL på FB. 

3. Nyt fra kassereren, indkøb, mv. 

Der er en kassebeholdning på 135.000,-

4. Nyt fra Enduro 

Der mangler oprydning efter Børkop enduro. 

5. Kalender 

Der er arbejdsdag sammen med GF. Billund terræncross 18-3 og Børkop enduro 1-9 

6. Nyt fra baneudvalget 

Der skal indkøbes rør og brønde til div drænprojekter. Finn og Klaus køber ind. 

Der er 2-3 drænprojekter vi vil forsøge at få lavet hen over vinterpausen, ny afløb fra søen til skoven, og få lavet dræn i inderbanen to steder. Det er helt klart det der virker bedst  

Der drøftes indkøb af Fransgård dozer med kip og drejbart blad. Det blev besluttet at købe den. Finn arbejder videre med sagen.

Banen trænger til at få en tur af en dozer. Planen er at få det lavet efter et Quad DM først i april. Hvis ikke vi får løbet bliver det lavet når dozer er ledig, OG ikke mindst når banen er tør nok til det.

7. Nyt fra vedligehold: 

Der arbejdes med drikkevandhane ved boringen

8. Planlægning af GF 11-11- kl 12

Heidi skriver beretning. Heidi, Finn, Mikkel, Mads, og de to revisorer er på valg. Heidi og Mikkel er klar til genvalg. Charlotte stiller op igen som revisor.

9. Planlægning af klubfest 4-11.

Winnie handler ind, kokken er hyret. Der lukkes kl 01 og vi hjælpes med at rydde op.

Det drøftes hvem der skal have de forskellige fighter mv. pokaler. Snak om fordeling af fighter pokaler mv. 

10. Strøm i Ryttergård

Heidi har en plan for projektet, men der mangler folk til udførelsen.

11. Bordet rundt

Klaus: Peter Kjær og teknisk skole vil bygge 10 nye flagposter til stor bane.

Vi får en regning på materialerne.

Finn: Det har virket godt med en sms til de kommende TL.

12. Evt.

Næste møde umiddelbart inden GF 4-11 kl 1130 og et konstituerende møde, evt lige efter GF eller max 14 dage efter iflg. vedtægterne.

af opgaverne med oprydning. Vi lukker festen kl 01, og bestyrelsen finder nogle der skal stå for oprydningen. Vi opfordrer alle til at skaffe gevinster til lotteriet.  
 Snak om fordeling af fighter pokaler mv. 
BMSreferat